Enerji Depolama

Enerji Depolama Sistemleri Nedir?

Enerji depolama sistemleri günümüzde büyük öneme sahip olan yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonunda etken aktörlerdir. Mevcut durumdaki bir elektrik sisteminin güçlü ve güvenilir şekilde sürdürülmesi noktasında önemli bir yere sahiptir. Enerji depolama sistemleri yenilenebilir enerji sistemlerinde çok üretilmiş olan enerjinin depolanmasını sağlar. Bunun dışında;

– Güç kararlılığı

– Şebekeye entegrasyon,

– Frekans

– Gerilim yönetimi gibi çeşitli alanlarda da kullanımı hızla yaygın bir hale gelmektedir.

 Enerji Depolama Sistemlerinin Önemi Nedir?

Günümüzde yenilenebilir enerji ciddi bir önem barındırmaktadır. Söz konusu yenilenebilir enerji olduğunda enerji depolama sistemleri büyük önem taşımaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonunda ciddi bir etken oluşturmaktadır. Ayrıca bir elektrik sisteminin dayanıklı ve güvenilir bir biçimde sürdürülmesine önemli katkı sunmaktadır.

Şebeke kararlılığının yanı sıra frekans cevap verme sürecini düzenler. Böylece güçte oluşan dalgalanmaları iyileştirip yenilenebilir enerji sistemlerinin verimini arttırır. Bunun sonucu olarak da sera gazı emisyonunu düşürür. Enerji üretiminin gerçekleştirilmesinde pek çok farklı depolama sistemlerinin kullanımı söz konusu olmaktadır. Bunlar;

– Mekanik (pompa hidrolamalı,

– Elektrokimyasal (piller),

– Sıkıştırılmış, volan),

– Termal ya da hidrojen depolama olarak listelenebilir.

 Kullanılan Enerji Depolama Yöntemleri Nelerdir?

Kullanımı söz konusu durumda olan enerji depolama sistemlerinde pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

– Mekanik Sistemler

– Termal Sistemler

– Elektrokimyasal Sistemler (Piller)

– Hidrojen Depolama Sistemleri

Hangi Enerji Depolama Sistemleri Daha Verimlidir?

Yenilenebilir enerji ile alakalı olarak büyük önem taşıyan çeşitli enerji depolama sistemleri bulunmaktadır. Bunlardan sıkıştırılmış hava ve pompa depolamalı sistemler daha düşük yatırım maliyetine sahiptir. Her ne kadar pillerin daha yüksek maliyetli olması söz konusu olsa da, yüksek verimliliğe sahiptirler. Bundan dolayı pillerin gelecekte daha fazla bir şekilde yaygınlaşması beklenmektedir.

Hızlı iletişim
  • 444 74 81
  • 0850 622 3226
  • iletisim@imajdizayn.com.tr
İletişim Formu
Hızlı iletişim

WhatsApp
Hemen Ara